wtorek, 5 kwietnia 2011

Niepodległość Komiksów 3 - warsztaty komiksowe w Sopatowcu

NIEPODLEGŁOŚĆ KOMIKSÓW 3
warsztaty komiksowe
Sopatowiec, 6 – 8 maja 2011Trzecia, ogólnopolska odsłona projektu „Niepodległość Komiksów” stanowi kontynuację eksperymentalnych warsztatów komiksowych, których poprzednie dwie edycje miały miejsce na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Podobnie jak w poprzednich latach, również tegoroczna odsłona projektu adresowana jest do najmłodszej generacji komiksowych twórców i stawia sobie za cel zainteresowanie tym medium również autorów aktywnych na polu ilustracji, rysunku, grafiki, animacji i designu.
Realizując te założenia „Niepodległość komiksów” wpisuje się w program realizowany od 2009 roku przez Orbis Pictus – eksperymentalny projekt poświęcony związkom komiksu z innymi zjawiskami współczesnej sztuki. Celem działań podejmowanych w jego ramach(wystawy, wykłady, warsztaty, publikacje, targi) jest zbudowanie symbolicznego pomostu między komiksem a mediami, z których wyrasta i z którymi w sposób naturalny „wchodzi w reakcję” (sztuki wizualne, literatura, design). Orbis Pictus wspiera rodzącą się w naszym kraju alternatywną scenę komiksową przypominając równocześnie jej historyczne korzenie, promuje to medium wśród interdyscyplinarnych artystów i kolekcjonerów sztuki,poszerza także język debaty o polskim komiksie oraz pole inspiracji jego twórców. Ważną częścią Orbis Pictus są Krótkie Historie - Targi Komiksu Alternatywnego i Ilustracji, zmierzając do zaznaczenia obecności tych – dotąd marginalizowanych – mediów na polskim i międzynarodowym rynku sztuki.

Organizatorem tegorocznych warsztatów jest działające od 1997 roku Stowarzyszenie Volans, znane m.in. z publikacji serii kolekcjonerskich pocztówek według projektu uznanych artystów (Wilhelma Sasnala. Oskara Dawickiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Kosałki) i twórców komiksowych oraz ilustratorów młodego pokolenia (m.in. AleksandryWoldańskiej-Płocińskiej i Ady Buchholc).

Punktem wyjścia dla działań podejmowanych w ramach obecnej, plenerowej edycji warsztatów jest inspiracja realnie istniejącą przestrzenią, która w ramach jednej komiksowej opowieści ulegnie rozszczepieniu na dwa „wymiary” przedstawione w oparciu o odmienne konwencje wizualne i narracyjne. W ramach 3-dniowych zajęć każdy z uczestników zrealizuje – w oparciu o analogowe, tradycyjne techniki rysunkowe – utrzymaną w czerni i bieli, 3-planszową historię (format: A3).
Zgodnie z wypracowanym przez ostatnie lata modelem działań, warsztaty odbywać się będą zarówno w formie praktycznej, jak i teoretycznej (obejmującej wykłady – prezentacje). Wśród prelegentów zaproszonych w ramach poprzednich edycji znaleźli się m.in. Maciej Sieńczyk, Sławomir Shuty i Szymon Holcman.


W tym roku zajęcia praktyczne oraz wykłady poprowadzą:
Victor Soma i Kuba Woynarowski.

Koszt udziału w warsztatach dla każdego uczestnika wynosi 400 zł – kwota obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie wegetariańskie i przejazd na trasie Kraków-Sopatowiec.

Twórców (wiek: 18+) zainteresowanych udziałem w warsztatach „Niepodległość Komiksów” zapraszamy do przesyłania portfoliów w formacie PDF (do 15 prac, całość o objętości nie większej niż 10 MB) do 18 kwietnia na adres: krotkie.historie@gmail.com.
20 kwietnia na łamach bloga „Orbis Pictus” (www.orbis-pictus-pl.blogspot.com) zamieszczona zostanie lista 15 osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz